۱۵ کار که آدم های با اعتماد به نفس بالا اصلا انجام نمی دهند

برای آن که بتوانید با غرور راه بروید و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید، به این ۱۵ نکته توجه کنید که آدم های با اعتماد به نفس بالا از انجام آن‌ها اجتناب می‌ورزند. آدم های با اعتماد به نفس بالا به توانایی‌شان برای موفق شدن اعتماد دارند. اگر شما به خودتان اعتماد نداشته باشید، چرا سایرین باید به شما اعتماد کنند؟ برای آن که بتوانید با غرور راه بروید و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید، به این ۱۵ نکته توجه کنید که آدم های با اعتماد به نفس بالا از انجام آنها اجتناب می‌ورزند.

۱. آنان عذر نمی‌آورند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا مسئولیت افکار و اعمال خود را به عهده می‌گیرند. آنان ترافیک را در دیررسیدن به محل‌کارشان مقصر نمی‌دانند؛ آنها دیر رسیده‌اند. کاستی‌های خود را با جملاتی مانند “وقت ندارم” یا “به اندازه‌ی کافی خوب نیستم” بهانه‌تراشی نمی‌کنند؛ آنان مطمئن هستند زمان کافی دارند و آن‌قدر خود را بهبود می‌دهند تا به اندازه‌ی کافی خوب باشند.

۲. از انجام کارهای مهیب حذر نمی‌کنند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا اجازه‌ نمی‌دهند ترس بر زندگی‌شان چیره شود. آنان می‌دانند چیزهایی که از انجام آن ترس دارند اغلب همان کارهایی است که نیاز دارند به انجام برسانند تا به همان فردی که مدنظرشان است تبدیل شوند.

۳. آنان در حباب آسودگی زندگی نمی‌کنند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا از ماندن در منطقه‌ی امن و آرام اجتناب می‌کنند، زیرا می‌دانند در حباب آسودگی رویاهای‌شان از بین می‌روند. آنها فعالانه در جست‌وجوی احساس ناآسودگی هستند، زیرا می‌دانند در تنگنا قرار دادن خودشان برای دستیابی به موفقیت ضروری است.

۴. آنان کارها را به هفته‌ی بعد موکول نمی‌کنند.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا می‌دانند که اگر “یک طرح خوب” همین امروز اجرا شود بسیار بهتر از این است که “یک طرح فوق‌العاده” در روزهای آتی اجرا شود.

آن‌ها منتظر “زمان مناسب” یا “شرایط خوب” نمی‌مانند، زیرا می‌دانند این واکنش‌ها ناشی از ترس از تغییر هستند. آنان این جا، اکنون و همین امروز وارد عمل می‌شوند – زیرا این‌جا همان جایی است که پیشرفت رخ می‌دهد.

۵. آنان از اظهارنظرهای دیگران آزار نمی‌بینند.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا درگیر بازخوردهای منفی دیگران نمی‌شوند. آنان مادامی‌که به سعادت دیگران اهمیت می‌دهند و تلاش می‌کنند تأثیر مثبتی بر دنیا داشته باشند، خودشان را درگیر اظهارنظرها و عقاید منفی دیگران نمی‌کنند چرا که آنان هیچ کاری برای این موضوع نمی‌توانند انجام دهند.

آنان می‌دانند که دوستان واقعی‌شان، آنان را همان‌گونه که هستند می‌پذیرند، از این رو نگران بقیه‌ی افراد نیستند.

۶. آنان مردم را قضاوت نمی‌کنند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا تاب تحمل ماجراهای غیرضروری و شخصی سایرین را ندارند.

آنان نیازی احساس نمی‌کنند پشت سر دوستان‌شان حرف بزنند، در بحث‌های شایعه‌پراکنی در مورد همکارشان شرکت‌کنند یا به افرادی که عقیده‌ای مخالف آنان دارند طعنه بزنند. آنان از همان چیزی که هستند احساس راحتی می‌کنند و نیازی نمی‌بینند که در زندگی سایر مردم کنکاش کنند.

۷. آنان اجازه نمی‌دهند کمبود منابع سد را‌ه‌شان شود.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا توانایی بهره‌گیری از هر منبع موجود، چه کوچک و چه بزرگ، را دارند. آنان می‌دانند همه‌ی کارها با خلاقیت و مداومت امکان‌پذیر است. آنها با بروز مشکلات خودشان را به در و دیوار نمی‌زنند بلکه روی یافتن یک راه‌حل متمرکز می‌شوند.

۸. آنان دست به مقایسه نمی‌زنند.

این افراد می‌دانند با هیچ شخص دیگری در رقابت نیستند.

آن‌ها با هیچ‌کس جز شخصیت دیروز خودشان رقابت نمی‌کنند. آنان می‌دانند که قصه‌‌ی زندگی هر فردی آن‌چنان منحصر به فرد است که مقایسه‌کردن کاری پوچ، ساده‌لوحانه، و بیهوده خواهد بود.

۹. آنان از جلب خوش‌آیندی دیگران لذت نمی‌برند.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا علاقه‌ای به جلب خوش‌آیندی همه افراد دور و بر‌شان ندارند. آنان به این نکته آگاه هستند که تمام مردم با آنها موافق نیستند، و زندگی همین است. آنان به جای تمرکز بر کمیت روابط، به کیفیت روابط خود تمرکز می‌کنند.

۱۰. آنان نیازی به اطمینان مجدد فوری ندارند.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا نیازی به حمایت و یاری دیگران ندارند. آنان می‌دانند که زندگی همیشه عادلانه نیست و کارها همیشه مطابق میل آنان پیش نمی‌رود.

اگرچه آنها نمی‌توانند همه‌ی اتفاقات زندگی خود را کنترل‌کنند، اما بر قدرت خود -که بتواند به سمت جلو هل‌شان بدهد- برای نشان دادن واکنشی مثبت متمرکز می‌شوند.

۱۱. افراد با اعتماد به نفس بالا از حقایق ناخوشایند زندگی اجتناب نمی‌کنند.

آدم‌های با اعتماد به نفس بالا قبل از این‌که مشکلات زندگی‌شان وخیم‌تر شوند با آن مقابله می‌کنند.

آنان می‌دانند که مشکلات بی‌سروسامان زندگیشان در روزها، هفته‌ها و ماه‌هایی که می‌گذرند ضرب می‌شوند و تشدید می‌شوند. آنان ترجیح می‌دهند امروز گفت‌وگوی ناراحت‌کننده‌ای با شریک خود داشته باشند، تا این که یک حقیقت ناخوشایند را پنهان کنند و اعتماد را به خطر بیندازند.

۱۲. آنان به خاطر وجود موانع کوچک کنار نمی‌کشند.

آدم های با اعتماد به نفس هر بار که زمین می‌خورند، دوباره برمی‌خیزند. آنان می‌دانند که شکست جزء غیرقابل اجتناب در مسیر رشد و شکوفایی است. آنان مانند کارآگاهی در جست‌وجوی سرنخ‌هایی می‌گردند که نشان می‌دهد چرا کارشان درست پیش نرفته است. پس از اصلاح برنامه‌شان، دوباره (اما این بار بهتر از قبل) تلاش می‌کنند.

۱۳. آنان به اجازه‌ی هیچ‌کس برای اقدام کردن نیاز ندارند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا بدون تردید و دودلی وارد عمل می‌شوند. آنان هر روز، به خودشان یادآوری می‌کنند، “اگر من این کار را نکنم، چه کسی باید آن را انجام دهد؟”

۱۴. آنان خودشان را به یک جعبه ابزار کوچک محدود نمی‌کنند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا خودشان را به یک طرح و برنامه‌ی خاص محدود نمی‌کنند. آنان از هر و همه‌ی سلاح‌هایی که در دسترس‌شان است استفاده می‌کنند، و به شکل خستگی‌ناپذیری اثربخشی هر روشی را آزمون می‌کنند، تا بفهمند کدام راهبرد با کم‌ترین هزینه از نظر زمان و تلاش، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.

۱۵. آنان کورکورانه هر چه را در اینترنت می‌خوانند به عنوان یک “حقیقت” بدون تفکر نمی‌پذیرند.

آدم های با اعتماد به نفس بالا مقالات موجود در فضای اینترنت را فقط به این دلیل که نویسنده‌ی مقاله “چنین گفته” به عنوان حقیقت نمی‌پذیرند. آنان به تمام مقالات از دریچه‌ی نگاه منحصر به فرد خود می‌نگرند. آنان شکاکی سالمی دارند، بدین‌سان که از هر موضوع مرتبط با زندگی خود بهره می‌گیرند و بقیه را به‌دست فراموشی می‌سپارند.

اگرچه مقاله‌ای مثل این یک ورزش فکری جالب و سرگرم‌کننده هستند، آدم های با اعتماد به نفس بالا می‌دانند آنان تنها اشخاصی هستند که قدرت تصمیم‌گیری درباره‌ی معنی “اعتماد به نفس” را دارند.